සිංහල/english

Clock

Year 2014

September 2014
MTWTFSS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
PDF Print E-mail

Achievements In Sports

 

Under 15 volley Ball   (girls)

 Our school won the Under 15 Volley Ball (girls) at Kaduwela Divisional

Level competition.

  yaso

 

 

 Our under 17 Volleyball team won the match played with overseas International

School in a friendly match tournament.

 

picture2

 

 

 

D. S . I   SUPER  SPORTS   SCHOOL   VOLLEYBALL  TOURNAMENT   -   2013

COLOMBO  DISTRICT    1ST RUNNER  UP   UNDER  FOURTEEN  GIRLS  TEAM

 WP /  JA /   SRI YASODARA  MAHA   VIDYALAYA   -   MALABE

 

 The  under 14 girls team of Yasodara Maha Vidyalaya , were runers up in the Colombo District Volleyball tournament beating 36 Schools. The tournament was held on the 21st July ,at Moratuwa Maha Vidyalaya, playground.

IMG-20

 

    2nd Row  -; L. A. Hasika Sewwandi ,  K. P. Hiruni  Kauviya (Captain), Tharushi Thisara  Wikaramaarchchi ,

                      M. L Hasini Udeshika, T. N.Thrishala  Sanchini,  L.Y.Chamodya Tharangani,  P. K. Piume Nilushika ,

                      K. Rangika  Kumari ,  A. A. Anusha  Sewwandi  (Vice  Captain)

 

    1st Row - ; B.K Priyani   Padmakanthi  (P.T. I.),  K. A. Deepika Kumari Perera  (Assistant  Principal ) 

                     C. N. W. Mohottalalage  (Vice Principal ), Neel  Krishantha  Ekanayayaka (Pricipal ) ,

                     U. R. Mallakaarchi (Vice  Pricipal ),  A.A. Uapali Perera (Assistant   Prancipal)  

                     Ghanarathna Dharmpala  Wijaesighe  (Coach) 

 

D. S .I. SUPER  SPORTS  SCHOOL  VOLLEYBOLL TOURNAMENT   - 2013

COLOMBO  DISTRICT  PARTICIPATED  IN UNDER  FOURTEEN BOYS  TEAM

WP / JA  SRI YASODARA  MAHA  VIDYALAYA   - MALABE

 IMG 0004

 

2nd Row   -;  J.Yasitha Rukshan, P.B. Pasindu Anjana Wijerathna, P.M.Lakshan Madubashana, D.T.Pasiru

                             Madushan (Captain), D.R.A. Lakshitha Viraj , R.D.Lakmal. Sandun Priyankara, K.P. Ushara

                              Lakshan (Vice Captain) , M.Shanuka Wimukthi Silva, S.D. Hemantha , K.T.Ravindu Malshan

  

 

2013 Kaduwela Division  Achievements in athletic   

  

Ø H.M.Ashan madusanka  ( under 17  - boys) 

  Putt shot          -      1st place    

  Javelin Throw -      1st place 

 Discus Throw  -     1st place 

 (Under17)  Best sportsman –  Kaduwela Division, obtained a meddle &

                                               Certificate  

 

 

ØM. Chatura Madumaal  ( Under 15 - boys) 

Discus Throe       -       3rd  Place    

 

Ø G.A. Sajith Suranga    ( Under 15- boys) 

 Putt Shot           -        2nd Place 

 

Ø M.Shehan Chaturanga  (Under 17- boys) 

 100 Meter                  - 1st place  

Hop,Stop&Jump         - 2nd place 

 

ØR.Anusha Madushani   (under 17 girls) 

Long Jump                 -   2nd place 

 

Ø  Jayangane Dinushi   (under 21- girls ) 

Long Jump         -              3rd place  

Discus Throw      -              3rd place  

 

Ø  Kawshalya Madusanthi (  under 21) 

 Javelin Throw      -     1st place  

  

 

 39th National sport meet -2013- Heats ,Waters edge- Battaramulla 

 under 16   boys/girls

 

 

⋆  Long Jump (under 16-boys  ) 

       1. Agni Thusara Maya Amaratunga  -3rd place  

  

⋆ Hop, Step and & Jump    (  under16- girls ) 

       1. N.H.V. Kavisha Hansani       3rd.place ⋆  100 m.  ( girls )  -   school competition  (under 16)

   1. W.M.D. Achini Nadeesha           -   1st place  

 

⋆ 100 m. (boys) 

   1. Agni Thusara Maya Amaratunga  (boys)   - 3rd place 

 

⋆  100m. x 4  relay  (under 16  -girls ) 

    2nd place

 

   1. W.M.D. Achini Nadeesha           

   2.K.P.Hiruni Kawya          

   3.Samara lakmini                 

   4. Tharushi Nisara                      

 

⋆   100m.x 4  relay ( under 16 - boys) 

      2nd place

 

      1. Agni Thusara Maya Amaratunga   

      2. Lahiru Udaya Gunawardana 

      3. Harsha Dilshan 

      4. Udara Sanjaya 

  

 ⋆  400m x relay  under 16 - boys) 

    1st place

 

        1. W.M.D. Achini Nadeesha           

        2.  K.P. Hiruni Kawya        

        3. Samara lakmini                 

        4. Tharushi Nisara  

                    

 ⋆ 400m. x 4   relay (girls) 

     3rd place

 

        1. L Dilki Nuwanthika 

        2. N.H.V. Kavisha Hansani 

        3. R.Ansha Madushani 

        4. Dilini Dulakshika 

  

 

⋆   200m. ( boys - inter sport club  ) 

        1. Shahan Cathuranga – 3rd place 

  

⋆   400m. (girls under 16-inter school ) 

        1. W.M.D. Achini Nadeesha           - 1st place  

 

 

⋆ Inter sport club volley ball tournament - Champion  

      Girls -  champon   -  Sri Yasodara sport club 

 

        1. B.A.Kawshalya Madushanthi        2. W.A.S.Ranjalee Hiru Kumari 

        3. K.D.Nadesha Ruwanmalee            4.  .N.H.V.Kavisha Hansani 

        5. L.Dilki Nuwanthika                       6. A.A.Anusha sewwandi 

        7.  K.P.Hiruni Kawya                        8.  V.Chamoda Chaturangi 

        9.  Rangika Kumari                           10.R.D.Sachini Pushpakumari              

        11. Piumi Nilushika                           

  

        

        Championship  - Boys  -  Sri YasodaraSport Club

  

        1.  R.A.Pasidu Madushnka Perera           2. M.G.Tharaka Sadamaal      

        3. B.Janith Pushpa Kumara                     4.H.Shehan Chaturanga 

        5. Asanka Lakpriya                                 6. B.A.Thimira Erasha  

        7. Vincent Daniyan Perera                       8. R.Shehan Madushanka    

        9.  Agni Thusara Maya Amaratunga       10. Premasiri Kumara 

        11. Hasiru Madushanka                           12.  Harsha  Dilshan  

  

 

.Kaduwela Divisional secretariat - 2013 Antar yawwana samaja Voll Ball Tournament  

 

Sri Yasodara Yawwana Kreda Samajaya ( girls )championship 

 

       1. Piumi Niwarthana Malewana           2.  H.V. Erasha Sadamaali 

       3. B.M.A.Kawshalya Madushanthi      4. K.D.Nadesha Ruwanmalee            

       5. W.A.S.Ranjalee Hiru Kumari          6. L.Dilki Nuwanthika                      

       7. R.Anusha Madushani                      8.  N.H.V.Kavisha Hansani 

       9. S.D.Anula Kumare                         10. W.Disns Dimuthu Kumari     

       11. Bddhi Pramoda                            12.R.A. Rasika Kumari Dilrukshi 

  

 

     Sri Yashodara yawana kreeda samajaya (boys) championship 

     

        1.  R.A.Pasidu Madushnka Perera        2. M.G.Tharaka Sadamaal      

        3.  B.Janith Pushpa Kumara                 4.  H.Shehan Chaturanga 

        5   P.Anura Kumara                              6.  B.A.Thimira Erasha  

        7.  W.A.Delepa Harshana                     8.  R.Shehan Madushanka    

        9.  W.M.Ndepa Madushanka                10. M.delepa Sampth 

        11.Hasiru Madushanka                         12.  N.L.Lalinda Nadeep 

 

2013 Anthar yawana samaja Colombo district Volley  Ball tournament 

21.04.2013 – Dharmapala College - Siyabalagoda . 

  

        Sri YasodaraYawwana Kreeda samajaya (girls) Runner up - Colombo district  

 

    1. Piumi Niwarthana Malewana          2.    H.V. Erasha Sadamaali 

    3.B.M.A.Kawshalya Madushanthi      4.    K.D.Nadesha Ruwanmalee            

    5. W.A.S.Ranjalee Hiru Kumari          6.    L.Dilki Nuwanthika                      

    7. R.Anusha Madushani                      8.   N.H.V.Kavisha Hansani 

    9.S.D.Anula Kumare                          10.  W.Disns Dimuthu Kumari     

    11. Bddhi Pramoda                             12.  R.A. Rasika Kumari Dilrukshi 

 

 

 

 Achievements in sport- 2011

 

 

Kaduwela division – 2011

 

Under 11 – (boys)

3rd place   – D.Lithara Hettiarachchi (High jump)

 

Under 15 – (boys)

  1. 2nd place – long jump                     – H.Shehan Chaturanga
  2. 2nd place – Hop, stop,& jump          – B.A.Thimira Irasha
  3. 3rd place –Hop, Stop,& jump           – B.Janith Pushpakumara
  4. 1st place – Discus Throw, Put Shot – A.M.Ashan Madushanka

 

Under 15 (girls)

  1. 3rd place – Long jump         –  R.Anusha Madushani
  2. 2nd place – 400m                – W.M.D.Achini Nadeesha
  3. 2nd place – Javelin throw     – K.D.Samara Lakmini

 

Under 17 (girls)

  1. 2nd place – Hop, stop & jump –  W.Purnima Hemamali
  2. 1st place – 1500m                   –   J.Dilani
  3. 2nd place – Javelin throw  – R.A.Rasika Dilrukshi

 

Under 19 (boys)

3rd place  - D.B.NamalUdayakumara

 

Achievements in Volleyball

 

  1. Under 19 (girls)      -  Championship
  2. Under 17 (girls)      -  Runner-up

 

Sri Jayawardanapura Zonal competitions

2011 – Achievements

Under 19 – (girls) Volleyball      – Runners-up

Under 17 - (girls) Javelin throw – second place

 

Western Province – 2011 – Achievements

 

Under 19 Girl’s Volleyball- Championship

Qualified for whole Island Competitions

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D S I super sport Volleyball Tournament – 2011

 

Under 18 girl’s – Colombo District – Runner-up

Under 18 girl’s Western province -    Runner-up

(Qualified for whole island competition)

 

 

 

 
Inter school Volleyball matches - 2010
( Sri Jayawardanapura Zone )
 

 

Girls under 15    - Runner up

Girls under 17    - Championship

 

Inter school Track and Field events - 2010

( Sri Jayawardanapura Zone ) – 2010

Under 13 boys 100 m      – second  place

Under 13 girls 800 m       – first  place

Under 21 girls long jump – first  place

Under 21 girls short putt - Disk – first  place

 

 

 

  

 

011 2407360,email - sriyasodaramahavidyala@gmail.com